اهمیت سرمایه گذاری کلان در بخش کشاورزی

در میان اقلام مختلفی که این روزها شاهد گران شدن آنها هستیم، در کنار مسکن و خدمات و سوخت و غیره، گران شدن مواد غذایی و کشاورزی به گونه ای متفاوت آزار دهنده و نگران کننده است. این موج گرانی ها که مختص کشور ما هم نیست و روندی کاملا جهانی دارد، به دلایل متعددی مانند گران شدن نفت و در نتیجه بنزین، مازوت و گازوییل که شریان های حمل و نقل هستند از یک طرف، استفاده از منابع کشاورزی به عنوان سوخت های جایگزین پاک (مانند دانه های غلات) از طرف دیگر و ناامنی های سیاسی و اقتصادی در نقاط مختلف جهان بروز نموده و امروز تمام مردم دنیا را به خود مبتلا نموده است. مطلب زیر رو از بولتن هفتگی اتاق بازرگانی بین الملل انتخاب کرده ام که به کشور های جهان توصیه به سرمایه گذاری کلان در بخش کشاورزی می کند:
جهان کسب و کار راه‌ حل‌ های چندگانه‌ای را برای افزایش بهره‌وری در صنعت کشاورزی (با حفظ تنوع زیستی) توصیه می‌کند. همچنان که تحقیقات برای یافتن راه‌های کنترل افزایش قیمت مواد غذایی شدت می‌یابد. اتاق بازرگانی بین‌المللی، مذاکره کنندگان گروه (COP-9) Conference of the Parties را در نهمین جلسه گردهمایی که در شهر بن برای بررسی تنوع زیستی برگزار می‌ شود را تشویق به یافتن راه حل های چندگانه می‌نماید. این راه‌حل‌ها می‌تواند به عنوان مؤثرترین روش برای گسترش شیوه های کشاورزی پایدار در نظر گرفته شود که برای تأمین غذای جمعیت رو به رشد دنیا لازم است.
آقای گای سبان دبیرکل
ICC در این زمینه گفت: تنها یک راه حل نمی‌تواند همه جوانب را در نظر بگیرد و خط مشی های مؤثر بسیاری وجود دارد که باید مورد حمایت قرار گیرند و تکرار شوند تا به بخشی از سیاست های اصلی شیوه‌های کشاورزی درآیند.
گفتنی است مؤسسات بازرگانی و صنعتی مهارت‌هایشان را در نهمین اجلاس COP در میان می‌گذارند تا به چالش‌های بخش کشاورزی و تنوع زیستی بپردازند. بدین منظور اتاق بازرگانی بین‌المللی (ICC) دولت ها را تشویق به سرمایه گذاری‌های کلان در بخش کشاورزی نموده تا با افزایش بهره‌وری، تنوع زیستی نیز در مزارع زیاد گردد و جایی که لازم است چارچوب نهادینه‌ای قرار دهد تا تعهدات تجاری و سرمایه‌گذاری بر روی فناوری‌ها و روش‌های با دوام کشاورزی حمایت شوند.
آقای جک ویلکینسن Jack Wilkinson رئیس اتحادیه تولید‌کنندگان کشاورزی گفت: دولت‌ها لازم است این مکانیسم را که شامل خدمات اکوسیستمی ‌و حفظ مناظر کشاورزی است حمایت کنند. به علاوه مزرعه‌داران متولیان تنوع زیستی کشاورزی دنیا هستند.
آقای ویلکینسن به عنوان سخنران اصلی این نشست در روز 22 می که به مناسبت گرامی‌داشت روز بین‌المللی تنوع زیستی برگزار شده بود به دو موضوع اصلی تنوع زیستی و کشاورزی پرداخت. سخنرانان دیگر نیز به ارایه راه‌کارهایی پرداختند که طی آن کشاورزان و بخش خصوصی می‌توانند با همکاری هم باعث افزایش بازده کشاورزی و تنوع زیستی به شکل نظام یافته گردند.

Comments